01 januari 2026

Transitie Journaal: Netjes

Wekelijks presenteert Micha Wertheim een Transitie Journaal aan de lezers van de Volkskrant.

Bij het Transitie Team zijn we dol op nette mensen. Wat dat betreft kunnen we allemaal een voorbeeld nemen aan Rob Jetten. Altijd goed geschoren, de haren strak gekamd en een onberispelijke stropdas met dito gesteven overhemd. Het toonbeeld van fatsoen

Wie zo’n mooi pak draagt, moet oppassen dat er geen vlekken op komen. Daarom begrijpen we heel goed dat Rob niet met zijn nette pak naar Loosdrecht ging toen knokploegen daar de boel op stelten zetten. Wij zijn daar een keer met een witte broek gaan kanoën. Dat was een vergissing. Zoals je ook niet met je nette kleren in een zwartgeblakerd AZC wilt staan, enkel en alleen om wat overlevenden en omwonenden een hart onder de riem te steken.

Nog belangrijker vinden we het dat mensen zich netjes uitdrukken. Daarom veerden we op bij het lezen van het volgende uitermate nette citaat uit de mond van Rob Jetten: ‘Ik constateer dat politici die uitspraken doen over het gebruiken van geweld tegen specifieke personen zich buiten de constructieve krachten plaatsen waar samenwerking logischerwijs mee plaatsvindt.’

Een zin die even smetteloos gestreken voelt als het pak dat hij draagt. Al moeten we niet vergeten dat hij niet de enige is die er altijd onberispelijk uitziet. Ook Lidewij de Vos ziet er immer smetteloos uit. Net als onze minister-president sprak ook zij zich in de Kamer heel helder uit tegen geweld.

Terecht, want geweld is niet netjes. Zelfs als er onrust leeft, zoals we dat netjes noemen.

Wat ons brengt bij de Eerste Kamer die dinsdag keurig instemde met het Europese asiel- en migratiepact. Die meerderheid kwam er omdat de nette partij van Rob keurig voor stemde. Dat met die stem ook niet zo heel keurige voorstellen meekwamen is iets waar we niet te moeilijk over moeten doen. Zo is detentie van gezinnen met kinderen aan de Europese buitengrenzen ongemakkelijk maar overkomelijk.

Wij maken ons er in ieder geval niet druk over. Omdat het ver buiten onze landsgrenzen zal gebeuren. Met schone lakens en keurig gepoetste celletjes. Allemaal heel netjes. Zo lang er maar geen ‘geweld tegen specifieke personen’ plaatsvindt. Dat zou ons namelijk ‘buiten de constructieve krachten plaatsen waar samenwerking logischerwijs mee plaatsvindt’.