10 juli 2007
Ali Chemicali
Het leukste dat Ali Hassan al-Majid, de man die in Irak momenteel wacht op zijn doodsvonnis, na zal laten, is ongetwijfeld zijn bijnaam: Ali Chemicali. Of, om precies te zijn, zijn Nederlandse bijnaam. Want in Irak is er niemand die hem Ali Chemicali noemde. Zelfs in Amerika, het land dat hem bevrijdde en arresteerde, rijmt zijn naam niet zo vrolijk als hier in Nederland.
Zijn bijnaam kreeg Ali Chemicali naar mijn weten voor het eerst toen teletekst half 2003 bekent maakte dat hij was omgekomen bij een bombardement in Bagdad. Ali Chemicali was, zo leerde ik, de man die Saddam hielp om 184.000 koerden te vermoorden met gifgas. Van die gifgas aanvallen wist ik omdat er voor de V&D vroeger mensen met multomappen stonden die vroegen of je een handtekening voor ze wilde zetten. In die multomappen zaten foto’s van groene gifgasslachtoffers. Ik heb mijn handtekening één keer gezet.
Daarna begon ik mij steeds meer aan die mensen met hun multomappen te storen als ze opdringerig vroegen of ik weer een handtekening voor ze wilde zetten.
Een paar weken na zijn dood, bleek Ali Chemicali toch nog te leven en werd gearresteerd. Opnieuw repte teletekst van Ali Chemicali, wat nu eenmaal een stuk beter bekt dan Ali Hassan al-Majid. Welke redacteur bij telext op het idee was gekomen om ‘chemical Ali’ te vertalen naar Ali Chemicali, zullen we wel nooit weten, maar zeker is dat het iemand was met een goed gevoel voor taal en traditie.
Ali Chemicali, refereert aan het vrolijke liedje dat Anie MG Schmidt in de jaren 50 voor het populaire radioprogramma de familie Doorsnee schreef;
‘Kijk ik es fijn gaan
op de Lijnbaan.
‘k Zet iedereen in vuur en vlam.
En ik lok de here mee
naar de kaskadee,
en ik doe wat in de thee
en dan later,
dan zeg ik: ober wil u even kijke dan?
D’r is een persoon/ niet goed geworre.
Ik ben Ali cyaankali,
De gevaarlijkste vrouw van Rotterdam’
Zoals het met een goede bijnaam hoort, bleef de naam Ali Chemicali aan Ali Hassan al-Majid hangen. Al is het de vraag of hij er ooit zelf kennis van zal nemen.
Minder leuk vond ik het nieuws dat er in de Nederlandse onderwereld nu ook al een Ali Chemicali schijnt rond te lopen. Een 33 jarige verdachte die iets te maken schijnt te hebben met een zaak tegen Dino S (Wat ik weer wel een goede naam vindt, omdat hij mij aan Dinosauriërs doet denken)
Hoe het ook zij, de bijnaam maakte Ali Chemicali op een gekke manier net iets minder eng en iets meer spannend.
Toch jammer dat ze bij teletekst voor andere oorlogsmisdadigers nooit bijnamen zijn gaan verzinnen.naar de film!

Volg Micha